Stalo se to na tiskové konferenci po středečním zasedání vlády, kde premiér oznámil, že až do odvolání se vláda nebude zabývat kontrolními závěry Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Důvodem má být nedůvěra, kterou premiér k prezidentovi NKÚ chová. Celou zprávu najdete třeba tady.

Jedná se o počin průlomový. V čem je "zase problém"? V ničem menším než v tom, že v malé větě pro premiéra, ale velké pro českou ústavnost a právní stát, premiér hned dvakrát porušil Ústavu. Respektive oznámil, že tak učiní.

Klíčem ke všemu je nedůvěra, kterou (nejenom) premiér chová k prezidentovi NKÚ. Ke krokům prezidenta NKÚ jistě lze mít výhrady, to se týká i mě osobně. Problém ale spočívá v tom, že NKÚ není tvořen jen jeho prezidentem a kontrolní závěry NKÚ také nejsou dílem pouze jeho prezidenta. Podle Ústavy je NKÚ nezávislým kontrolním orgánem, jehož úkolem je kontrolovat hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu. Ať se to vládě, či jejímu předsedovi, líbí nebo nelíbí, v uvedeném smyslu, rozvedeným navíc v zákoně o NKÚ, musí s tímto úřadem spolupracovat. Pokud tak činit nechce, můžeme se zítra dočkat toho, že vláda nebude respektovat jiný zákon (to by možná nebylo nic nového), ale třeba ani rozhodnutí soudu.

Proč ale premiér nedůvěřuje prezidentovi NKÚ a je ochoten kvůli tomu dokonce porušovat Ústavu? Má to být proto, že prezident NKÚ byl odsouzen v trestním procesu. Tudíž je vinen, je to kriminálník a celá instituce, v jejímž čele stojí, je zřejmě nakažená.

Druhé porušení ústavy spočívá v tom, že prezident NKÚ je přímo dle Listiny základních práv a svobod nevinný.  Pro tuhle chvíli. Možná jen do času. Ale je přímo na základě ústavních předpisů považován za nevinného. Listina ve svém čl 40 odst. 2 říká: "Každý, proti němuž je vedeno trestní řízení, je považován za nevinného, pokud pravomocným odsuzujícím rozsudkem soudu nebyla jeho vina vyslovena."

Možná detail, ale klíčový. Jak se mezi sebou poperou vláda s NKÚ, může být "prostému občanovi" jedno. To, zda se i s ním bude i bez pravomocného rozsudku zacházet jako s kriminálníkem, už by tolik lhostejnosti vyvolávat nemělo.

Premiér si možná neuvědomil, že svým prohlášením posouvá vládu nikoliv na pověstný Balkán, ale až do Střední Asie.

A že jeho prohlášení vyvolá řadu otázek.

Třeba takovou, co asi NKÚ v poslední době v rámci své kontrolní činnosti zjistil, že to premér chce tímto způsobem zamést pod koberec?

Nebo nám chce premiér dát příklad, jak se máme každý stavět k vládě a její rozhodovací činnosti? Podle toho, zda usoudíme, že v ní sedí kriminálníci nebo ne?

Nebo jde jen o pověstné české fušerství, které není schopné pochopit, že procedury je třeba dodržovat?

Těžko říct, protože když někdo bojuje proti celé kontrolní instituci, má zřejmě co skrývat.